Častokrát si v živote prechádzame cez rôzne životné prechody. Tieto prechody sa dejú každému a sú súčasťou nášho vnútorného rastu. Väčšinou sú tieto prechodné fázy úplne mimo našu kontrolu , čo je spojené s dávkou neistoty, voči ktorej nie sme ani jeden z nás úplne imúnny. Každý z nás si prechádza nejakými skúškami,   no treba myslieť aj v takýchto situáciach na to, že čokoľvek momentálne zažívame, nás má posilniť a dostať  nás na vyššu úroveň vedomia.

Najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s ťažkou zmenou je prestať bojovať a začať prijímať. Niektorí si poviete, že ľahko sa to hovorí ako robí a to z dôvodu , že náš odpor voči zmenám je evolučnou reakciou , keď sa náš mozog prepne do ochranného režimu. Avšak náš mozog sa dokáže naučiť akceptovať zmeny a prispôsobiť sa inej rutine. 

Skúste sa viac zamerať na to , aby ste boli prítomní v každom okamihu a čo najmenej sa snažte analyzovať to , čo už nezmeníte. Naopak sa začnite zameriavať na veci, ktoré dokážete ovplyvniť teraz .

Nebojte sa požiadať o pomoc a nebojte sa niekomu zveriť

V prípade , že sa dlhodobo neviete zmieriť so zmenou, nebojte sa vyhľadať podporu , neduste v sebe svoje pocity.Je v úplnom poriadku požiadať o pomoc ; prvým krokom je uvedomenie si , že ju potrebujete a druhým je rozhodnutie, že svoju situáciu chcete riešiť. Obráťte sa na svojho priateľa či niekoho z rodiny, prípadne ak nemáte komu , nebojte sa vyhľadať odbornejšie poradestvo, teraz je možností veľa a dokonca je to bežné.

Napíšte si a zameriavajte sa na pozitíva, ktoré vám zmena priniesla

Možno kvôli tejto zmene ste  vo vašom živote našli novú prácu, možnosť či ste spoznali nejakého nového človeka. Možno ste sa stali citlivejším. Možno vám zmena pomohla uvedomiť si vaše hodnoty v živote, pomohla vám vymedziť si svoje osobné hranice alebo ste sa zbavili niečoho , čo na vás dobre nevplývalo.

V čase zmien sa môžete cítiť trochu mimo kontroly . Pod vplyvom silných negatívnych emocií sa nevieme pozerať na veci s nadhľadom. Môžete mať pocit, že ste zlyhali či nesplnili nejaké očakávania. Snažte sa na situáciu pozerať takto : Každá zmena v živote vás posúva . Nemajte strach zo zmien, vďaka zmenám sa meníte nie len vy , ale aj vaše okolie a každé odďalovanie kľúčového rozhodnutia je len predlžovanie bolesti.

A aj keď preživate nejaký boj , práve v tomto čase by ste mali do svojho života zakomponovať viac vecí, ktoré máte radi a ktoré vám prinesú viac smiechu a zábavy. Smiech zvyšuje dopamín , serotonín a endorfíny a smiech tiež znižuje kortizol – vďaka čomu sa budete cítiť určite lepšie a zvýšite si svoje osobné vibrácie.n

„Život patrí živým, ten kto žije, musí počítať so zmenami.“

Johann Wolfgang von Goethe

Facebook
Twitter
LinkedIn